awaria samochodu na drodze S19 a pomoc drogowa rzeszow

Co zrobić w sytuacji awarii samochodu na drodze ekspresowej S19?

Awaria samochodu na drodze ekspresowej to sytuacja, która może wywołać stres i niepokój. Warto jednak zachować spokój i przestrzegać kilku kluczowych kroków, aby zapewnić bezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu. Oto co zrobić, gdy Twój pojazd odmówi współpracy na drodze ekspresowej S19:

Krok 1: Zatrzymanie pojazdu

Jeśli nie znajdujesz się w pobliżu miejsca obsługi podróżnych (MOP), parkingu lub zjazdu z autostrady, skorzystaj z pasa awaryjnego postoju. Prawo dopuszcza zatrzymanie pojazdu na pasie awaryjnym w przypadku wypadku, awarii, kontroli drogowej, tworzenia korytarza życia lub problemów zdrowotnych kierowcy i/lub pasażerów. Postaraj się ustawić samochód jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, pozostawiając bezpieczny odstęp od pasa ruchu. Następnie zgasi silnik i odpowiednio zabezpiecz pojazd.

Krok 2: Zabezpieczenie samochodu

Aby zapewnić bezpieczeństwo innych kierowców, włącz światła awaryjne. Jeśli widoczność jest niewystarczająca, użyj również świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. Opuszczając pojazd, załóż kamizelkę odblaskową (choć nie jest ona obowiązkowym wyposażeniem samochodu). Następnie ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów za pojazdem. Zarówno na autostradzie, jak i na drodze ekspresowej, trójkąt musi być widoczny. Pamiętaj, że jego ustawienie jest obowiązkowe, a brak tego może skutkować mandatem i punktami karnymi.

Krok 3: Wezwanie pomocy

Wzywając pomoc, przebywaj za barierkami ochronnymi. Podczas rozmowy telefonicznej z Pomoc Drogowa Rzeszów S19 pod numerem telefonu 576668806 podaj swoją dokładną lokalizację, korzystając ze współrzędnych GPS lub oznaczeń na słupku drogowym. Służby ustalą Twoją lokalizację, jeśli zadzwonisz z budki z telefonem alarmowym, umieszczoną co 2 km na obu stronach jezdni.

Pamiętaj, że zachowanie spokoju i przestrzeganie procedur może uratować życie i minimalizować ryzyko dla wszystkich na drodze. W razie awarii na drodze ekspresowej S19, działaj zgodnie z powyższymi krokami i wezwij odpowiednią pomoc.